Rozwód to poważna decyzja życiowa, podejmowana przez małżonków, zdecydowanych na ostateczne zakończenie ich związku. Przy tym sam proces rozwodowy jest trudnym i emocjonującym przeżyciem dla obu stron.  Dlatego nie powinien być podejmowany zbyt pochopnie.

Kiedy można mówić o rozwodzie?

Decyzję o rozwiązaniu związku małżeńskiego podejmuje sąd. Niemniej jednak zanim wyda takie orzeczenie, ma w zanadrzu taki instrument prawny, jak separacja lub ugoda. Instytucja sądowa musi mieć ku temu ważny i niepodważalny powód, aby rozwiązać związek małżeński. Dlatego na ogół sprawy rozwodowe są rozciągnięte w czasie. Aby sąd zgodził się na rozwód, musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, zgodnie art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Pod pojęciem pożycie małżeńskie rozumie się więzi: emocjonalne (uczuciowe), fizyczne i gospodarcze. Trwałość i zupełność rozkładu tychże więzi wskazuje, iż mają one charakter nieodwracalny. Okres trwania „rozpadu” nie jest w przepisach określony. Na ogół przyjmuje się, że im dłużej on funkcjonuje w danym związku, tym większe prawdopodobieństwo, że ma on charakter trwały.

Przeszkodą do orzeczenia przez sąd  o rozwodzie małżonków może być: dobro niepełnoletnich dzieci, brak zgody niewinnego małżonka lub sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. 

malzenstwo bierze rozwod

Jak założyć sprawę rozwodową?

Sprawę rozwodową najlepiej powierzyć kompetentnej i rzetelnej kancelarii prawnej, która przeprowadzi klienta przez cały proces rozwodowy.  Doświadczony adwokat służy swoją pomocą i usługą prawną w zakresie:

Wniesienia pozwu o rozwód do sądu okręgowego. Pozew może wnieść każdy z małżonków, konkretnie precyzując przyczyny rozpadu małżeństwa oraz warunki rozwodu, jakie ustala powód wobec pozwanego  małżonka. Pozew o rozwód może być z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie. Z pozywającym małżonkiem przeprowadzany jest wywiad i na tej podstawie przygotowywany jest pozew sądowy.

Badanie formalne pozwu. W wypadku braków formalnych, powód wzywany jest do ich uzupełnienia. W przeciwnym razie, Sąd nadaje dalszy bieg sprawie, w tym przede wszystkim doręcza odpis pozwu drugiemu z małżonków.

Odpowiedź na pozew pozwanego. Pozwany małżonek ma prawo zapoznać się ze sprawą i wnieść swoje uwagi, a przy okazji wyrazić swoją zgodę na proces rozwodowy.

Rozprawa sądowa. W zależności od warunków i ustosunkowania się obu stron do warunków pozwu sąd może rozpatrzyć pozew o rozwód na jednej lub kilku rozprawach. W tym wypadku mamy do czynienia z postępowaniem dowodowym, na które składa się: zeznania obu małżonków, udokumentowane dowody, przesłuchania świadków itp.

Wyrok. Po postępowaniu dowodowym sąd ogłasza wyrok. Orzeka o rozwodzie i wskazuje, czy któryś z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa oraz określa warunki orzeczonego rozwodu, np. alimenty, komu przysługuje opieka rodzicielska nad dziećmi, kontakt z dziećmi, podział majątku.

Od wyroku sądu każda ze stron może się odwołać, składając apelację do sądu wyższej instancji. Wyrok może być zaskarżony w całości lub częściowo.

Konsekwencje prawne rozwodu

Proces rozwodowy jest równoznaczny z ustaleniem nowych praw i obowiązków byłych małżonków. Na rozprawie sądowej określane są warunki podziału władzy rodzicielskiej, zobowiązania alimentacyjne. Dlatego materiał dowodowy do udowodnienia swoich racji, muszą być gromadzone starannie i szczegółowo. W tym wypadku potrzebna jest pomoc adwokata, posiadającego kompetencje i doświadczenie w sprawach rozwodowych. 


Zapraszam do kontaktu!

Jak do nas dojechać?