Podstawowym obowiązkiem ciążącym na rodzicach jest wychowanie dziecka. Proces ten jest wieloletni i wiąże się z wieloma trudnościami m.in. finansowymi. Dobro dziecka jest najwyższym priorytetem zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zabezpieczenie mu odpowiednich warunków rozwoju i wychowania wiąże się z zapewnieniem mu odpowiednich środków finansowych. Za utrzymanie dziecka są odpowiedzialni obydwoje rodziców.

Dlatego w razie ustania małżeństwa, pomimo że rodzice się rozstają, nadal oboje są odpowiedzialni za wspólne dziecko, a szczególnie za zabezpieczenie jego warunków finansowo- bytowych. Na ogół po rozwodzie na jednym z rodziców ciąży bezpośredni trud związany z wychowaniem dziecka, a drugie zaś zobowiązane jest do wspomagania go m.in. finansowo. Z tego też względu ustalenie obowiązku alimentacyjnego stanowi jeden z ważnych elementów w prawie rodzinnym.

sprawa o alimenty

Alimenty na dziecko

Sprawy rodzinne, a szczególnie dotyczące  wsparcia finansowego w wychowaniu dziecka, są bardzo delikatne i emocjonalne, co wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Dlatego profesjonalna i doświadczona kancelaria prawna w tym wypadku nie tylko jest reprezentantem składającym wszelkiego rodzaju dokumentację za klienta przed sądem, ale też powinna służyć swoim doradztwem na każdym etapie procesu o alimenty. Do zadań pełnomocnika należy:

  • Pełna reprezentacja w sądach obydwu instancji.
  • Właściwa pomoc w określeniu wysokości kwoty alimentów na dziecko. W tym celu pełnomocnik musi wziąć pod uwagę potrzeby finansowo- bytowe dziecka, miesięczne wydatki na dziecko oraz poziom dochodów zarówno matki, jak i ojca. Na podstawie tych danych ustala optymalny poziom świadczeń alimentacyjnych, biorąc pod uwagę dobro dziecka i możliwości finansowe obojga rodziców.
  • Przygotowanie całego materiału dowodowego przed sądem oraz pisanie wszelkich pism procesowych, oraz odpowiedzi na pisma drugiej strony.
  • Przygotowanie Klienta pod kątem merytorycznym do rozprawy.
  • Wsparcie doradcze nie tylko prawne, ale też poza procesem prawnym. Większość trudnych spraw rodzinnych, dzieje się poza sądem. W tym wypadku ludzie pozostawieni sami sobie popełniają wiele błędów, które potem rzutują na decyzję sądu. Dobry prawnik o tym wie i umie pokierować klientem tak, aby uniknął pewnych sytuacji i konfrontacji w sposób negatywny.

Rodzaje spraw o alimenty

Kancelaria prawna specjalizująca się w prawie rodzinnym posiada odpowiednią wiedzę i instrumenty, aby wypracować indywidualną metodologię działania na rzecz klienta. Jej rolą jest pomoc w wykazaniu okoliczności niezbędnych do pozytywnego rozwiązania sprawy o alimenty. Tym bardziej że sprawy o alimenty mają różnorodny charakter. I tak wyróżniamy następujące procesy alimentacyjne:

  • Świadczenia na niepełnoletnie dziecko. Jeżeli jeden z rodziców ponosi koszty utrzymania niepełnoletniego dziecka.
  • Alimenty od rodziców na dorosłe dziecko. Kiedy pełnoletnie dziecko ma problem z utrzymaniem się, ma prawo wnioskować o alimenty od jednego lub dwojga rodziców. Wbrew powszechnej opinii, przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nie określają górnej granicy wieku dziecka, które jest uprawnione do otrzymywania alimentów.
  • Alimenty od dziecka na rodziców. Jeżeli jedno lub dwoje rodziców są w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o alimenty od dorosłego dziecka, które jest całkowicie niezależne finansowo i posiada dochody.
  • Alimenty między byłymi małżonkami. Taka sytuacja jest możliwa, gdy rozwód został orzeczony z ustaleniem wyłącznej winy jednego z małżonków. W momencie pogorszenia się warunków materialnych małżonka poszkodowanego, w porównaniu do warunków finansowych przed ustaniem małżeństwa, ów małżonek może domagać się alimentów od małżonka, z którego winy nastąpił rozwód. 

Zapraszam do kontaktu!

Jak do nas dojechać?