Wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa (o ile nie została podpisana wcześniej intercyza). Zatem wszystkie dobra materialne w postaci: środków trwałych, nieruchomości, dochodów, oszczędności itp., stanowią, co do zasady, własność obojga małżonków. Problem pojawia się w momencie rozwodu, ponieważ podział majątku może okazać się skomplikowanym zagadnieniem.

Majątek wspólny a majątek osobisty

W prawodawstwie istnieją dwa pojęcia: majątek wspólny i majątek osobisty.

Majątek wspólny stanowią wszystkie dobra nabyte przez małżonków w trakcie trwania związku małżeńskiego. Dotyczy to dóbr nabytych wspólnie, jak i tych, które zostały otrzymane przez jednego z małżonków w trakcie małżeństwa. Do majątku wspólnego zalicza się dochody z tytułu zarobków obojga małżonków, oszczędności, akcje, lokaty, fundusze emerytalne oraz  inne  dochody z majątku wspólnego, oraz osobistego. Na przykład czynsz z tytułu najmu mieszkania będącego osobistą własnością jednego z małżonków. 

sprawa o podzial majatku

Majątek osobisty stanowią wszelkiego rodzaju dobra materialne i finansowe uzyskane przed zawarciem związku małżeńskiego. W majątek ten wlicza się wszystkie darowizny, spadek, nabyte środki trwałe, lokaty, oszczędności i fundusze, które jeden z małżonków otrzymał lub uzyskał przed zawarciem związku małżeńskiego. W skład majątku osobistego włącza się również prawa autorskie i pokrewne, nagrody za osobiste osiągnięcia, przedmioty nabyte za części majątku osobistego, a także przedmioty użytku osobistego. Wyjątek stanowi renta z powodu utraty zdolności do pracy.

Intercyza, jako forma rozdzielności majątkowej

Intercyza w języku prawniczym jest definiowana, jako małżeńska umowa majątkowa i stanowi formę ustanowienia rozdzielczości majątkowej przez małżonków. Na ogół kojarzona jest, jako umowa rozdzielności majątkowej, podpisywana przed ślubem. Niemniej jednak taką umowę można podpisać również w trakcie trwania związku małżeńskiego i dokonać tzw. rozdzielności majątkowej małżonków. Dzięki temu w razie separacji lub rozwodu nie ma problemu z podziałem majątku. Intercyzę spisuje się w obecności notariusza.

Jak wygląda podział majątku w rzeczywistości?

O podziale majątku możemy mówić wtedy, gdy ustała wspólnota majątkowa. Na ogół ma to miejsce po orzeczeniu przez sąd rozwodu, o ile wcześniej między małżonkami nie było umowy lub umów o rozdzielności majątkowej.

Podział majątku może być przeprowadzony w drodze:

  • porozumienia małżonków, czyli na drodze wypracowanych wspólnych decyzji podpisują umowę dotyczącą podziału wspólnego majątku lub jego części. W tym wypadku nie jest angażowany sąd, a sam proces przebiega dość szybko i bezproblemowo.
  • Sądowy podział majątku wspólnego występuje, gdy nie ma zgodności między małżonkami, co do podziału składników majątku wspólnego. Wtedy sprawa jest rozstrzygana sądownie.

Podziału majątku można dokonać na trzy sposoby:

  • w naturze;
  • przyznanie środka trwałego (np. mieszkania, czy domu) jednemu z małżonków, z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka;
  • sprzedaż majątku w drodze postępowania egzekucyjnego.

Zgodnie z prawem każdy z małżonków ma równy udział w majątku wspólnym. Niemniej jednak na wniosek jednego z małżonków, sąd może orzec taki podział majątku wspólnego, aby jeden z nich wyszedł na tym bardziej korzystnie od drugiego. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy np. jeden z małżonków (wnioskujący o inny podział) uważa, że w większym stopniu przyczynił się nabycia wspólnego majątku.

Dlatego przy podziale majątku niezbędne jest doradztwo kompetentnego Adwokata, który doradzi w sprawach prawno-majątkowych, zbierze stosowne dokumenty i poprowadzi uczestnika przez całe postępowanie sądowe o podział majątku, tak aby sąd wydał korzystne rozstrzygnięcie.


Zapraszam do kontaktu!

Jak do nas dojechać?